هفته سی ام- نام پسرم

هفته سی ام- نام پسرم

پسر عزیزم سلام

امروز می خوام نامی رو که برات انتخاب کردیم و دلایل انتخاب این نام رو برات بنویسم. تا وقتی بزرگ شدی علت انتخاب این اسم رو بدونی.

پسرم امروز هفته سی امین است که مهمون دل من شدی. روزی که دکتر بهم گفت مادر تو شدم برام یه روز بی نظیر و خاصی بود. هیچ وقت من و پدرت به این موضوع فکر نکرده بودیم که تو دختر باشی یا پسر. همه آرزومون این بود که سلامت باشی و سعادتمند.

از وقتی که تصمیم گرفتیم اسمت رو انتخاب کنیم 2 ماه می گذره و بالاخره دیروز من و پدرت تصمیم نهاییمون گرفیتم.

نمی دونم نظر اطرافیانمون درباره نامت چیه. با همه احترامی که برای نظرات و پیشنهادهای خانواده هامون قاعلیم اما معتقدیم که این وظیفه من و پدرت هستش که نامی خوب و برازنده برات انتخاب کنیم و علت انتخاب هم برای خودمون منطقیه.  امیدوارم تو عزیز دل هم نامت رو دوست داشته باشی و با ما همدل باشی.

دلایل انتخاب این نام برای تو:

  • انتخاب نامی که با اولین حرف خانوادگی ات شروع شود ، زیبا باشد و معنای زیبایی نیز داشته باشد کار سختی بود. پس تصمیم گرفتیم نامی را انتخاب کنیم که با حرف اول اسم خودم یا پدرت شروع شود و قرعه به نام من افتاد و نام تو با حرف اول نام من آغاز شد.
  • بسیار مشتاق بودیم که نامت ایرانی و اصیل باشد تا هرجای دنیا که بودی بدانی از کدام دیار و تبار هستی.
  • دلمون می خواست نامت مانند نام من نامی خاص و محدود باشد . من همیشه از خاص بودن نامم در بین هم سن و سالهایم لذت برده ام.
  • دلمون می خواست این اسم علاوه بر تک بودن در زبانهای مختلف هم تلفظی یکسان داشته باشد.
  • برایمان مهم بود که در دستور زبان نامت "اسم" باشد و نه " صفت" . زیرا مطمئنیم که تو تمام صفات نیک را خود با خود به ارمغان خواهی آورد.
  • دلمون می خواست نام انتخابیمون دارای معنی خوب و زیبایی باشه، اگرچه معتقدیم این اسم نیستش که به کودک شخصیت و شایستگی می ده بلکه این فرزند ماست که باید در جایگاه و مقامی قرار بگیره که تمام شایستگی هاش رو نشون بده.
  • معنی نامت امید- آرزو و بشارت پیروزی است .

نازنیم، با دادن این اسم به تو می خواهیم که بدانی تو امید ما به فرداهای طلایی، آرزوی ما برای رسیدن به کمال و بشارت به خوبی و نیکی هستی.

پسرم، اینها تمام دلایلی بود که ما تو را - ونداد - بنامیم.

با آرزوی بهترینها برای ونداد عزیزم

مامان ویدا

 

 

پ.ن: این نام فصلی از کتاب مقدس زرتشتیان (اوستا) است که مباحث آن در مورد عدل و داد می باشد.

اصل این نام  "وندیداد" است.

وندیداد صورت دگرگون شده ترکیب اوستایی "Vi-daev-cata" به معنای "قانون ضد بدی" است

 

 

/ 20 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
لیلی

سلام ویدای عزیز! امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشی دوست من. چه اسم زیبایی داره پسرت و چه معنی قشنگی. و دلایلتون برای انتخاب این اسم هم خیلی زیبا بود... امیدوارم پسرتون با امید زندگی کنه و پیام آور پیروزی باشه برای همه انسانها. راستش یه سوال برام پیش اومده. یکی از دلائلی که برای اسم ونداد ذکر کردین این بوده که اسم باشه نه صفت. میشه بهم بگین که آیا این رو جایی خوندین یا صرفا نظر خودتون بوده... ممنون میشم بهم بگین[لبخند]

لیلی

ویدا جان! راستش کلی شرمنده ام که اینهمه مایه زحمتت میشم ولی اگه اتفاقی یادتون افتاد که کدوم وبلاگ بوده با دوباره به اون وبلاگ سر زدین خوشحال میشم به منم بگین... دلیلش رو همین الان بهتون میگم. من هم مثل شما دلائلی رو که بر اساس اون اسم آراز رو انتخاب کردم تو وبلاگم نوشتم. این هم آدرسش: http://ayandehma.blogfa.com/post-16.aspx اون موقع من مطمئن بودم که اینهایی که نوشتم زاییده عقل خودمه چون جای دیگه ای نخونده بودم. دو سه ماه بعد عین مطلب خودم را بدون ذکر منبع در وبلاگ یکی از دوستان دیدم (البته با تغییراتی جزیی)!!! کلی دلخور شدم! یک پست مرتبط به این موضوع گذاشتم و با اون دوستم قطع رابطه کردم. وقتی دلایل شما رو دیدم و با توجه به اینکه مطمئن بودم شما آرشیو وبلاگ منو نخوندین یه لحظه به این فکر افتادم که نکنه کسی قبل از من این مطالب رو جایی نوشته !!! (البته دلایل شما عین دلایل من نیست فقط یه ذره شبیهن) برای همین هم ممنون میشم اگه یهو یادتون اومد به منم بگین... کلی متشکرم.... با هزار آرزوی خوب برای ونداد کوچولو.

لیلی

ویدای عزیز همان طور که در کامنت قبلی هم اشاره کردم مطمئن بودم که شما آرشیو من را نخوانده اید و همان طور که قبلا هم گفتم می خواهم مطمئن شوم که بخشی از این دلایل اولین بار به ذهن چه کسی خطور کرده. در صورتی که من اولین نفر نباشم بر خودم واجب می دانم که از دوستی که با او قطع رابطه کرده ام عذرخواهی کنم. ضممنا همانطور که باز هم اشاره کردم مشخصا دلایل ما فقط به صورت جزیی به هم شبیهند و عین هم نیستند...

مانی و مامان

جانم به این گل پسر که نام دار شد! خیلی اسم قشنگی برایش انتخاب کردید. خاص و پر معنی.

فخری

سلام ممنون از لطفت برای شما ومهمان نازنینت آرزوی شادی وسلامتی دارم. یه هدیه از طرف من برای تشکر وخیر مقدم به شما. به این سایت بروید وهر اسمی رو که دوست داری به ویژه اسم خوشگلی رو که برای پسر گلت انتخاب کردی با صدای بلبل گوش کن. امیدوارم خوشت بیاد[ماچ][گل] http://www.nightingale-song.com

مامان امیرسام

ما آپپپپپپپپــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــیم[گل]

مترسک

اَمَّن يُجيب . . . حال دلم اضطراري است از دختري که "بد شده" ديگر فراري است آن روزهاي دائمي اعتبار سوخت اين روز ها خطوط دلم اعتباري است ! با صفر نهصد و سي و . . . يک بار هم شده آنتن بده ، تماس دلم اضطراري است ! اين زنگ هاي نيمه شبي عاشقانه نيست انگار ساعت ِ تو هميشه اداري است با هر "الو بگو"ي تو من قطع مي شوم ! وقتي _الو بگو و نگو . . . اختياري است وقتي که _ گوش مي کنم _ بعد يک سکوت مثل سلام هاي شما چوبکاري است حالا دلم . . . در اين شب بي مشترک ترين مشغول زنگ وسوسه اي انتحاري است پس لطف کن پيامک آخر اگر رسيد پاسخ بده که قافيه ي اين بيت "آري" است اَمَّن يُجيب گوشي مُضطر اِذا دعاه اين بوق هاي آخر چشم انتظاري است . . .

خاله منصوره

سلام ونداد فسقلی واقعاَ باریکلا به این سلیقه مامان و بابات .ببین چقدر زحمت کشیدن اسم به این قشنگی برات انتخاب کردن؟! 8 هفته دیگه صورت ماهت رو هم می بیمیم.فسقول یه ذره هم جا برای معده مامانت بزار همه جاهارو اشغال کردی .البته مامانت کیف میکنه از این گل پسرش.راستی تولد تو و عمو علی(خان عمو )توو یه ماهه .می بوسمت عزیزم[لبخند]